Sestavení a zveřejnění účetní závěrky

Pokud jste účetní jednotkou, tj. obchodní společností nebo fyzickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, máte povinnost sestavovat a zveřejňovat účetní závěrku. To znamená uložit ji do sbírky listin rejstříkového soudu, kde jste registrováni.

Povinnost sestavit účetní závěrku

Účetní závěrku můžete vyhotovit v listinné nebo elektronické podobě. Podle zákona o účetnictví (§ 18 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví) musí účetní závěrka obsahovat:

  • Rozvahu (bilanci)
  • Výkaz zisku a ztrát
  • Přílohu vysvětlující informace z rozvahy a výkazu zisku a ztrát

U obchodních společností, kde to právní předpisy nevylučují rovněž přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Účetní závěrka musí být podepsána statutárním orgánem účetní jednotky. V listinné podobě vlastnoručním podpisem, v elektronické podobě uznávaným elektronickým podpisem.

Účetní jednotky, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, jsou povinny vyhotovit taktéž výroční zprávu, jejímž účelem je uceleně, vyváženě a komplexně informovat o vývoji jejich výkonnosti, činnosti a stávajícím hospodářském postavení. Kromě samotných finančních a nefinančních informací, které blíže upravuje § 21 odst. 2 zákona o účetnictví, a účetní závěrky obsahuje výroční zpráva dále zprávu auditora. Akciové společnosti, které výroční zprávu nezpracovávají, pak vyhotovují zprávu o podnikatelské činnosti a o stavu jejího majetku, v níž zhodnocují stav majetku a podnikatelskou činnost společnosti a její předpokládaný vývoj.

Povinnost zveřejnit účetní závěrku

Podle zákona o účetnictví (§ 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví) musíte účetní závěrku a výroční zprávu (pokud ji máte) zveřejnit ve sbírce listin rejstříkového soudu do 30 dnů po ověření auditorem a schválení příslušným orgánem, nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne.

Přestupky a sankce

Pokud účetní závěrku nezveřejníte, hrozí vám pokuta do výše 3 % hodnoty aktiv (§ 37a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví). Za nesestavení účetní závěrky může být pokuta až 6 % hodnoty aktiv. Nejvyšší správní soud stanovil promlčecí dobu pokut na jeden rok od dne následujícího po konci období, kdy měla být závěrka zveřejněna.

Další pokuty rejstříkového soudu

Pokud nepředložíte účetní závěrku ani po výzvě rejstříkového soudu, může vám být uložena pokuta až do výše 100 000 Kč (§ 104 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob). V krajních případech může soud zahájit řízení o zrušení účetní jednotky.

Závěr

Doporučuji účetní závěrky sestavovat buďto v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem, nebo v listinné podobě, kterou následně konvertujete do podoby PDF. Tyto dokumenty pak zakládejte do sbírky listin. Povinnost zveřejnit účetní závěrku nezaniká uplynutím času. Rejstříkový soud může požadovat předložení účetních závěrek i za období 10 let zpětně.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat a rád Vám s danou problematikou pomůžu.